Wat heeft invloed op de BENG berekening?
De BENG-berekening wordt vanaf 1 Juli 2020 de opvolger van de EPC-berekening. De bepalingsmethode en het concept lijken sterk op elkaar. Het grote verschil zit hem in het splitsen van de eisen. Er moet voldaan worden aan alle drie de BENG-indicatoren. Hierdoor zien we een aantal grote verschillen met de EPC-berekening.
Het struikelpunt zit hem vooral in de BENG 1 Indicator. Dit komt omdat de BENG 2 en 3 relatief eenvoudig voldoen door het plaatsen van de juiste installaties en het toepassen van zonnepanelen of -collectoren. Voor de BENG 1 spelen ontwerpkeuzes en oriëntatie een grotere rol. Daarnaast wordt deze indicator niet verlaagd door het toepassen van betere installaties (behalve de ventilatie) of het plaatsen van PV-panelen.
Dankzij verschillende onderzoeken van HBA B.V. kunnen wij alvast een aantal belangrijke Tips en tricks delen. Ons onderzoek bestond uit 30 vrijstaande woningen.
Tip 1: Verhogen van de Rc-waarden t.o.v minimaal bouwbesluit
Het verhogen van de Rc-waarden heeft een geringe maar positieven invloed op de BENG 1, 2 en 3. In ons onderzoek vergelijken we variant 1: Rc vloer 3,5 , gevel 4,5 en dak 6,0 met variant 2: Rc vloer 5,0, gevel 6,0 en dak 7,- en variant 3: Rc vloer 5,0, gevel 8,0 en dak 10,0.
Resultaten van verschillende Rc-waarden op de EPC- en BENG-Berekening:
– | V1 Vs. V2 * | V1 Vs. V3 * | V2 Vs. V3 * |
---|---|---|---|
Gem. verschil EPC | -0,014 | -0,025 | -0,011 |
Gem. verschil BENG 1 | 3,579 kWh/m² | -6,268 kWh/m² | -2,710 kWh/m² |
Gem. verschil BENG 2 | -1,926 kWh/m² | -3,930 kWh/m² | -2,003 kWh/m² |
Gem. verschil BENG 3 | +0,365 % | +0,641 % | +0,280 % |
In ons artikel: Is het verstandig om meer te isoleren dan de minimale eisen van het bouwbesluit vindt u meer informatie.
Tip 2: Toepassen van triple i.p.v. dubbel glas
In de EPC-berekening had het toepassen van triple glas een gering effect op de uiteindelijke EPC-score. In ons onderzoek zien we dat het toepassen van triple glas een positief effect heeft op de BENG-indicatoren. Triple glas zorgt voor een gemiddelde verlaging van – 7,11 kWh/m² op de BENG 1 en – 4,270 kWh/m² op de BENG 2.
In ons artikel: Dubbel of triple glas? vindt u meer informatie.
Tip 3: Kies de juiste variant van het type ventilatiesysteem
De ventilatie is de enige installatie die invloed heeft op de BENG 1. Dit komt omdat transmissieverliezen een belangrijk onderdeel spelen bij ventilatie en dit direct gelinkt is aan de BENG 1. Het verlagen van transmissieverliezen d.m.v. het type ventilatiesysteem heeft dus een positieve invloed.
Uit ons onderzoek blijkt dat het toepassen van een Type C.4 (winddrukgestuurd + CO2 sturing) i.p.v een standaard type C (natuurlijke toevoer, mechanische afvoer) een gemiddelde verlaging van –8,4 kWh/m² op de BENG 1 en -31,5 kWh/m² op de BENG 2 heeft. Het toepassen van Type D.2B2 (wtw met volledig bypass) i.p.v. een standraad type C zorgt voor een verlaging van -16,5 kWh/m² op de BENG 1 en -36,6 kWh/m² op de BENG 2. Wij verwachten de de toepassing van varianten van een standaard systeem van zowel natuurlijke als mechanische ventilatie hierdoor niet meer mogelijk zullen zijn.
In ons artikel: Natuurlijke of mechanische ventilatie? vindt u meer informatie.